PROJEKT WARSZTATY TERAPEUTYCZNE DLA OSÓB DOROSŁYCH- ?ZRÓB TO SAM?

W dniu 22 stycznia 2021r., Gminny Ośrodek Kultury z siedzibą w Kruszynie, ul. Szkolna 9, 87-853 Kruszyn podpisał umowę o powierzenie grantu na realizację projektu objętego grantem pn. Warsztaty terapeutyczne dla osób dorosłych- „ Zrób to sam” na kwotę ogółem 33 506,59 zł. 95% dofinansowania w wys. 31 831,26 zł, wkład własny 1 675,33 zł. Dofinansowanie otrzymane za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Dorzecza Zgłowiączki.

OKRES REALIZACJI PROJEKTU:

od: 01.02.2021 do: 31.05.2021

Miejsce realizacji projektu: Świetlica Wiejska w Wistce Królewskiej obszar LSR LGD Dorzecza Zgłowiączki.

Projekt Warsztaty terapeutyczne dla osób dorosłych – „Zrób to sam” wpisuje się w cel ogólny LSR Stowarzyszenia wzrost udziału społeczności lokalnej w życiu społecznym i kulturalnym na obszarze LGD poprzez stworzenie możliwości realizacji zajęć terapeutycznych dla osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w gminie Włocławek. Zajęcia terapeutyczne wpisują się w cel szczegółowy, ponieważ osoby biorące w nich udział będą integrowały się ze sobą, zdobędą nowe umiejętności, wzmocnią się ich kompetencje społeczne. Jest to forma aktywizacji i integracji środowiska lokalnego, a także alternatywa dla spędzania czasu wolnego. Projekt zapewni i ukaże mieszkańcom gminy Włocławek inny rodzaj spędzania czasu wolnego. Uczestnicy projektu nawiążą nowe znajomości, nauczą się czegoś nowego. Rozwiną swoje zdolności, pobudzą swoją kreatywność.

Dzięki realizacji projektu rozszerzona zostanie oferta inicjatyw społecznych, kulturalnych i edukacyjnych. Przyczyni się do tego realizacja m.in. zaplanowanych wyjazdów do teatru. Projekt ukaże mieszkańcom gminy inny sposób spędzania czasu wolnego, poznania ludzi i nauczenia się czegoś nowego. Grupa, która jest wspólnotą różnorodnych indywidualności gwarantuje najkorzystniejsze warunki rozwoju. Integracja pomiędzy uczestnikami nauczy lepszego rozumienia i wnikliwego poznania siebie. Głównym celem integracji jest przygotowanie uczestników do godnego życia w społeczeństwie oraz podejmowania różnorakich ról między innymi: kulturalnych i gospodarczych.

Uczestnikami będą osoby dorosłe, zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym oraz otoczenie tych osób. Celem projektu jest wzrost aktywizacji i integracji osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym z terenu gminy Włocławek.

Warsztaty terapeutyczne dla osób dorosłych „Zrób to sam” będzie polegać na przeprowadzeniu warsztatów terapeutycznych, które odbywać się będą dwa razy w tygodniu w godzinach popołudniowych. Zaplanowano 45 godzin zegarowych warsztatów kulinarnych, 30 godzin zegarowych warsztatów rękodzielniczych, 20 godzin zegarowych spotkań z psychologiem oraz 15 godzin zegarowych spotkań z dietetykiem oraz 1 wyjazd integracyjny do Torunia. Terminy oraz ilości godzin spotkań i warsztatów będą dopasowane do potrzeb uczestników projektu.

W ramach projektu zostaną osiągnięte następujące wskaźniki:

• Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym objętych wsparciem w programie- 8 osób, w tym 5 kobiet oraz 3 mężczyzn

• Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, u których wzrosła aktywność społeczna- 5 osób, w tym 3 kobiety oraz 2 mężczyzn

• Liczba osób z otoczenia osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym objętych wsparciem w programie- 5 osób, w tym 3 kobiety oraz 2 mężczyzn

• Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym objętych usługami aktywnej integracji o charakterze społecznym, edukacyjnym lub zdrowotnym- 8 osób, w tym 5 kobiet oraz 3 mężczyzn

• Liczba osób z otoczenia osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, u których nastąpił wzrost wiedzy lub umiejętności w zakresie wspierania osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym- 5 osób, w tym 3 kobiety oraz 2 mężczyzn

• Wskaźnik efektywności społecznej- 3 osoby , w tym 2 kobiety oraz 1 mężczyzna

REKRUTACJA UCZESTNIKÓW ROZPOCZNIE SIĘ 02 LUTEGO 2021 ROKU I POTRWA DO 12 LUTEGO 2021 ROKU.

Dokumenty rekrutacyjne będą ogólnodostępne w biurze projektu w Gminnym Ośrodku Kultury z siedzibą w Kruszynie na stronie internetowej Urzędu Gminy Włocławek.

Kryteria rekrutacji weryfikowane będą na podstawie m.in.: zaświadczenia z ośrodka pomocy społecznej, orzeczenia o niepełnosprawności, oświadczeń uczestników, oraz po złożeniu zaświadczenia/oświadczenia, w przypadku osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu którzy ze względu na stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia w związku z niemożnością wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego. Uczestnik będzie miał możliwość zakwalifikowania się do udziału w warsztatach po złożeniu oświadczenia, iż nie brał i nie bierze udziału w innym projekcie objętym grantem w ramach projektu grantowego LGD. Otoczenie osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym będzie rekrutowane na podstawie oświadczenia, iż dana osoba należy do otoczenia osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Oświadczenia będą zawierały pouczenie o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. W przypadku zgłoszenia się większej ilości osób niż przewiduje projekt o zakwalifikowaniu do projektu zdecyduje kolejność złożenia dokumentów. Proces rekrutacji będzie zgodny z zasadą równości szans kobiet i mężczyzn i niedyskryminacji, będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Za rekrutację odpowiedzialny będzie koordynator projektu.

Projekt realizowany w ramach Osi priorytetowej 11. Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność. Działanie 11.1: Włączenie społeczne na obszarach objętych LSR z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko Pomorskiego na lata 2014-2020, realizowanego przez Grantobiorcę pod nadzorem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki w ramach Umowy nr 0033-2/20/DS.-EFS.