Spotkanie z KPSI i Radnym województwa kujawsko – pomorskiego Panem Wojciechem Jaranowskim

W dniu 21 października 2016 r. w Urzędzie Gminy Włocławek odbyło się spotkanie z Prezesem i Dyrektorami Kujawsko Pomorskiej Sieci Informacyjnej Sp. z o. o. oraz Radnym Województwa Kujawsko – Pomorskiego Panem Wojciechem Jaranowskim.

Tematem rozmów były problemy z dostępem do internetu na terenie naszej gminy. Wójt Ewa Braszkiewicz oraz pracownicy Urzędu Gminy przedstawili dotychczasowe działania jakie zostały podjęte przeciw wykluczeniu cyfrowemu i jakiego rodzaju wsparcia oczekujemy. Poproszono również przedstawicieli Rady Gminy Radną Elżbietę Sadowską oraz Radną Wandę Olejniczak o przedstawienie swoich problemów z jakimi borykają się
w powyższej tematyce mieszkańcy ich terenu.

Dyrektorzy szkół wyjaśnili jak ważny w dzisiejszej edukacji jest do powszechnie dostępnego internetu i podobnie jak ich przedmówcy opowiedzieli o trudnościach związanych z uzyskaniem stabilnego i dość wydajnego łącza na potrzeby szkoły.

Przedstawiciele KPSI Sp. z o. o. po wysłuchaniu i przedyskutowaniu sprawy
z obecnymi na spotkaniu zapewnili, że będą wspierać gminę w zakresie swoich możliwości
i technologii jakimi dysponują. W ostatnim czasie spółka postawiła na terenie naszego województwa 34 maszty, z których dostępne są między innymi łącza w technologii LTE gwarantujące bardzo stabilny i szybki internet. Najbliżej położony maszt znajduje się przy Państwowej Staży Pożarnej na ul. Płockiej.

Bardzo ważnym etapem jest sprawdzenie skali i stworzenie odpowiedniej dokumentacji, która pozwoli stwierdzić zasięg problemu. W związku z tym sołtysi, którzy spotkali się z problemem braku możliwości podłączenia internetu proszeni są o stworzenie listy zagrożonych wykluczeniem cyfrowym mieszkańców wraz z ich adresami zamieszkania. Uzyskane dzięki temu informacje pozwolą przejść do następnego etapu działania czyli do sprawdzenia zasięgu i dobraniu najbardziej optymalnej technologii dla danego terenu.