Powstanie nowa studnia głębinowa w Dębicach

Gmina Włocławek od kilku lat systematycznie inwestuje w modernizację i budowę nowych urządzeń wodociągowych. Obecna susza przyspieszyła decyzję o zabezpieczeniu w następnych latach dużych środków na poszukiwanie nowych zasobów wody i wykonanie instalacji umożliwiających jej dostarczenie mieszkańcom gminy.

W ramach rozpoczętej w 2014 roku inwestycji pn. „Budowa sieci wodociągowej w miejscowościach Ludwinowo-Kruszyn, Dębice wraz z budową studni głębinowej i infrastruktury towarzyszącej w Dębicach”   w 2015 roku wykonana zostanie nowa studnia głębinowa w Dębicach.

Ujęcie Dębice eksploatuje obecnie czwartorzędowy poziom wodonośny, którego zasoby systematycznie ulegają wyczerpaniu.

W pierwszej połowie roku  wykonany został projekt robót geologicznych oraz wydana została przez Wójta Gminy Włocławek decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla nowej studni.

Obecnie zakończone zostały prace przy wykonaniu odwiertu badawczego. W najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie studni i budowę odcinka wodociągu wody surowej.

Następnym etapem będzie dalsza modernizacja stacji uzdatniania wody w Dębicach oraz  częściowa wymiana wodociągu na odcinku  Dębice – Kruszyn.

W/w inwestycja współfinansowana jest z pozyskanych przez gminę środków przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Toruniu oraz Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskie w ramach projektu pn. „Przywrócenie równowagi ekologicznej na terenach gmin województwa kujawsko-pomorskiego w związku z budową autostrady A1 w latach 2011-2015”.