Komunikat – Komisja szacuje straty spowodowane przez suszę

Wójt Gminy Włocławek informuje, że Wojewoda Kujawsko – Pomorski zarządzeniem nr 167/2019 z dnia 12 lipca 2019 roku powołał komisje do spraw oszacowania zakresu i wysokości szkód spowodowanych niekorzystnym zjawiskiem atmosferycznym – suszy w 2019 roku na terenie Gminy Włocławek.

Komisja rozpoczęła pracę w terenie i szacuje straty w poszkodowanych gospodarstwach rolnych. Zgodnie z regulaminem działania terenowych Komisji, szacowania szkód dokonuje się do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy lub jej likwidacji. Wobec powyższego warunkiem sporządzenia przez Komisję protokołu z oszacowania strat w uprawach jest złożenie przez rolnika wniosku w odpowiednim terminie. W związku z okresem żniw Urząd Gminy Włocławek apeluje o niezwłoczne zgłaszanie szkód. Po zakończeniu prac przez Komisję indywidualne protokoły strat zostaną skierowane do Wojewody Kujawsko – Pomorskiego w celu ich weryfikacji i zatwierdzenia.

Zgodnie z Wytycznymi dla Komisji powołanych przez Wojewodę dotyczącymi ogólnych zasad szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, straty powstałe w wyniku suszy można szacować wyłącznie wówczas, gdy na danym terenie zgodnie z Klimatycznym Bilansem Wodnym wystąpiła susza. W przypadku jednak, gdy dla danej rośliny, w tym łąk i pastwisk, nie jest prowadzony monitoring suszy, szkody można szacować, jeżeli monitoring potwierdza wystąpienie suszy w uprawach o analogicznych wymaganiach wodnych.