INFORMACJA na temat świadczenia wychowawczego 500+

Zgodnie z Ustawą o pomocy państwa o wychowywaniu dzieci z dnia 17 lutego 2016 od 1 kwietnia 2016 roku Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej we Włocławku będzie przyjmował wnioski na świadczenie wychowawcze 500+.

Wnioski te będą wydawane w szkołach na terenie Gminy u pracowników socjalnych w Kruszynie i Smólniku  oraz w siedzibie GOPS we Włocławku ul. Królewiecka 7 od 1 kwietnia 2016.

Świadczenie wychowawcze przysługuje na pierwsze dziecko jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 800 zł netto. Jeżeli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne , świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko przysługuje jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę

, nie przekracza kwoty 1 200,00 zł.

Osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko dołącza

zaświadczenie o osiągniętych dochodach za 2014 rok  z Urzędu Skarbowego.

W przypadku rolników do wniosku dołącza się zaświadczenie o powierzchni ha przeliczeniowych całego gospodarstwa rolnego oraz jeżeli rolnik posiada gospodarstwo na terenie innej gminy zaświadczenie o powierzchni ha przeliczeniowych. Kwota dochodu z ha przeliczeniowego zgodnie z ustawa wynosi 208,83 zł.  Jeżeli gospodarstwo rolne jest dzierżawione to należy przedłożyć umowę dzierżawy.

Świadczenie wychowawcze nie przysługuje , jeżeli :

1) dziecko pozostaje w związku małżeńskim

2) dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie tj. domu pomocy społecznej, schronisku dla nieletnich, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, zakładzie poprawczym, domu dziecka

3) pełnoletnie dziecko ma ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na własne dziecko

Obecnie trwają przygotowania do realizacji tego programu, jest  ogłoszony konkurs na zatrudnienie pracowników do realizacji tego programu.

Kierownik GOPS Włocławek uczestniczył w szkoleniu w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy na temat programu 500+. Według ustawy wnioski należy składać od 1 kwietnia 2016 Ośrodku do 1 lipca 2016 roku  włącznie.

W przypadku złożenia wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego w terminie od 1 kwietnia do 1 lipca br. prawo do świadczenia na podstawie tego wniosku ustala się począwszy od 1 kwietnia 2016r. i w konsekwencji wypłata pieniędzy po ich przyznaniu dokonywana jest z odpowiednim wyrównaniem.

Wnioski będzie można składać tez droga elektroniczną.

Jeżeli wniosek zostanie złożony od 2 lipca br. to świadczenie będzie wypłacone od miesiąca, w którym rodzice złożyli wniosek. Ustalenie i wypłata pieniędzy w przypadku złożenia wniosku od 1 kwietnia br. do 1 lipca br. nastąpi w terminie 3 miesięcy licząc od dnia złożenia wniosku z prawidłowo wypełnionymi dokumentami.