Dożynki Gminno-Parafialne 2021

Tegoroczne Dożynki Gminno – Parafialne odbyły się w Smólniku. Po raz drugi połączono tradycyjne obchody Święta Plonów Gminy Włocławek z uroczystymi obchodami Dożynek Parafialnych. Uroczystość zainaugurowana została Mszą Świętą w Kościele pod wezwaniem św. Bartłomieja w Smólniku. W pięknej oprawie muzycznej i obrzędowej w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego "Smólnik" na ręce i ks Proboszcza Zbigniewa Jałoszyńskiego oraz proboszcza parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej we Włocławku o. Damiana Koseckiego przedstawiciele poszczególnych sołectw, Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń składali dary z tegorocznych zbiorów. Jako pierwsi bochen chleba złożyli Starostowie tegorocznych Dożynek – Pani Janina Sidwa prowadząca gospodarstwo rolne w Zuzałce i Pan Wiktor Muratow – gospodarz ze Smólnika.

Po mszy świętej i poświęceniu darów, korowód dożynkowy prowadzony przez orkiestrę dętą OSP Kruszyn oraz poczty sztandarowe, wyruszył na boisko sportowe przy Szkole Podstawowej, gdzie odbyły się dalsze uroczystości Święta Plonów.

Uroczystego otwarcia Święta plonów dokonała Pani Wójt Magdalena Korpolak – Komorowska, Przewodniczący Rady Gminy Włocławek Pan Zbigniew Reniecki przywitał wszystkich zgromadzonych gości.

Tradycyjnie jak co roku jako pierwszy zaprezentował się Teatrzyk „Kruszynka”, w stylu kabaretowym o tematyce dożynkowej. Z krótkim programem muzycznym wystąpiła Orkiestra Dęta OSP Kruszyn, Zespół Folklorystyczny „Kruszynioki”, Zespół „Łęgowianie”, miejscowy Zespół Folklorystyczny „Smónik” oraz Zespół Muzyczny MaGro. Gwiazdą wieczoru była LIZA & GYPSY SHOW. Liza Kotlyarenko to gwiazda cygańskiej muzyki.

Wszyscy uczestnicy dożynek mogli degustować potrawy przygotowane przez KGW z terenu Gminy Włocławe, Kruszyn, Telążna Leśna, Modzerowo, Skoki-Dęby, „Retro” z Wistki Królewskiej, Warząchewka Polska, „Bzówki” z Modzerowa, KGW Dobra Wola, „Fajne Babki z Józefowa” oraz Koło Nowoczesnych Gospodyń „Dziewanna” z Pinczaty.

Dla najmłodszych również były przewidziane dmuchańce oraz zabawy z animatorami. Dorośli mogli spisać się w punkcie Narodowego Spisu Powszechnego. W mobilnym punkcie szczepień można było zaszczepić się przeciw Covid-19 szczepionkami firm Phfizer oraz Johnson@Johnson. Ponadto stoiska promocyjne informowały przybyłych o swej działalności, które wystawiły: LGD Dorzecza Zgłowiączki, KRUS oraz Centrum Edukacji Ekologicznej.

Podczas Dożynek Wójt Gminy Włocławek złożyła serdeczne gratulacje dla OSP Smólnik oraz Dąb Polski za zajęcie I i II miejsca w plebistycie strażackim „Jednostka OSP Roku 2021”.

W ramach podziękowania upominki otrzymały także Koła Gospodyń Wiejskich za przygotowanie stoisk degustacyjnych z pysznymi potrawami.

Tegoroczne Dożynki Gminy Włocławek cieszyły się dużą frekwencją i zainteresowaniem mieszkańców naszej Gminy.

Zapraszamy do obejrzenia galerii prezentującej zdjęcia z wydarzenia