17 listopada 2023 r. wprowadzony został Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL, w którym odnotowuje się zastrzeżenie i cofnięcie zastrzeżenia konkretnego numeru PESEL, jak również czas dokonania tych czynności. Skutkiem wprowadzenia tego rozwiązania będzie ograniczenie liczby przestępstw wywołanych kradzieżą tożsamości.
Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL umożliwia:
- Zastrzeżenie numeru PESEL
- Cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL
Kto może złożyć wniosek?
Każdy, kto jest pełnoletni oraz posiada numer PESEL.
Osoba fizyczna nie posiadająca dostępu do Internetu albo Profilu Zaufanego będzie mogła stawić się osobiście w dowolnym urzędzie i po zweryfikowaniu tożsamości złożyć wniosek o wpisanie w rejestrze zastrzeżenia swojego numeru PESEL lub cofnięcie takiego zastrzeżenia.
W rejestrze zastrzeżeń wprowadzane są dane osób pełnoletnich – osób z obywatelstwem polskim, jak i cudzoziemców. W przypadku niemożności złożenia wniosku o zastrzeżenie numeru PESEL spowodowanej chorobą, niepełnosprawnością lub inną niedającą się pokonać przeszkodą zastrzeżenia numeru PESEL można dokonać przez pełnomocnika, który stawi się osobiście w dowolnym urzędzie, złoży pełnomocnictwo szczególne do dokonania tej czynności i potwierdzi swoją tożsamość za pomocą dokumentu tożsamości. W imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych albo posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych, wniosek o zastrzeżenie albo cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL może złożyć osobiście w dowolnym urzędzie opiekun prawny albo kurator. W tym celu przedkłada orzeczenie sądowe potwierdzające wyznaczenie go opiekunem albo kuratorem oraz potwierdza swoją tożsamość za pomocą dokumentu tożsamości.
Gdzie można zastrzec lub cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL?
Wybrane czynności można wykonać:
- za pomocą usługi elektronicznej dostępnej na mobywatel.gov.pl,
- osobiście w siedzibie organu dowolnej gminy,
- za pomocą aplikacji mobilnej mObywatel,
- w placówce operatora wyznaczonego, o którym mowa w art. 3 pkt 12 ustawy z dnia 23 listopada
2012 r. Prawo pocztowe (osobiście),
- w banku krajowym (osobiście lub w systemie transakcyjnym w tym za pośrednictwem instytucji
utworzonej na podstawie art. 105 ust. 4 ustawy Prawo bankowe),
- w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej (osobiście lub w systemie transakcyjnym).
Pozostałe informacje dostępne na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/zastrzez-swoj-numer-pesel-lub-cofnij-zastrzezenie