W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.
W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.
W 2020 roku w Biegu wzięło udział ok. 75 000 uczestników z 365 miast: ok 300 miast-partnerów, 6 miast zagranicznych (Melbourne, Nowy Jork, Chicago, Sydney, Wiedeń, Wilno), 50 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 7 misji wojskowych za granicą (Afganistan, Bośnia i Hercegowina, Irak, Kosowo, Łotwa, Republika Środkowoafrykańska, Rumunia), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze z USA, Węgier, Danii, Ukrainy itd.
W 2021 roku ze względu na panującą pandemię Covid – 19 bieg był kilkukrotnie przekładany aby definitywnie odbyć się 15 sierpnia (z nielicznymi wyjątkami w innych terminach)
W zbliżającej się XII edycji Biegu Tropem Wilczym, która odbędzie się 3 marca 2024 roku, ambicją organizatorów będzie zorganizowanie Biegu w ponad 370 miastach, gdzie Tropem Wilczym pobiegnie ok. 75 000 biegaczy. W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast, dodatkowo każdy z lokalnych partnerów uzupełni scenariusz o dodatkowe dystanse, wydarzenia i atrakcje.
We Włocławku impreza odbywa się po raz ósmy. W pierwszych sześciu edycjach w sumie wzięło udział blisko 2500 biegaczy/walkerów. Bogaty program imprez towarzyszących sprawił, że kolejnych kilkaset osób odwiedziło miejsce, w którym odbywały się zawody.
W bieżącym roku wydarzenie przeniesione zostaje do oddalonej o ok 10km od Włocławka Warząchewki Polskiej
Zapisy oraz regulamin biegu na rok 2024 dostępne są na stronie:
https://elektronicznezapisy.pl/event/7689.html
Źródło: Bieg Tropem Wilczym | Włocławski Klub Biegacza “Maratończyk” (maratonczykwloclawek.pl)