Walory krajoznawcze środowiska historyczno – kulturowego
Gminę Włocławek cechuje atrakcyjność kulturowa, wiąże się ona z bogatą historią tych ziem oraz licznymi reliktami architektury. Daje to turyście możliwość połączenia wypoczynku z celami poznawczymi.
Na terenie gminy jest wiele atrakcyjnych obiektów kultury materialnej. Gmina jest bogata w rozproszone pałace i dworki, kościoły, chaty kujawskie. Na szczególną uwagę zasługują:
Kościoły
- Modzerowo – kościół parafialny p.w. św. Stanisława z końca XVIII w. , plebania, dzwonnica, budynki gospodarcze, ogrodzenie murowane, starodrzew.
- Kruszyn – kościół parafialny p.w. Matki Bożej Królowej Polski wybudowany w latach 1955 – 1957 na wzór zniszczonego kościoła murowanego z około 1654 roku.
- Smólnik – kościół parafialny p.w. św. Bartłomieja wybudowany latach 1969 – 1974. Projekt kościoła w Smólniku wykonał architekt inż. Aleksander Holas z Poznania. Na głównej ścianie kościoła, w 2008 roku umieszczony jest ogromny witraż, który pośrodku ma wizerunek gołębia z rozpostartymi skrzydłami.
Pałace, dworki, parki podworskie
- Dębice – zespół dworsko – parkowy. Jest to kompleks dziewięciu budynków: dwór, rządcówka, stajnia, wozownia, stodoła, obora, spichlerz, warsztat, czworaki. Park podworski z końca XVIII wieku.
- Kruszynek – dwór murowany z połowy XIX w. z pozostałością parku.
- Smólsk – zespół dworsko – pałacowy z pierwszej połowy XIX w. Dwór murowany. Park dworski.
- Świętosław – zespół dworsko-pałacowy murowano- drewniany z przełomu XVIII i XIX wieku. Zabudowania gospodarcze: kuźnia, obora, stajnia, stodoła, śpichlerz, czworak. Park dworski z pozostałością alei lipowej.
- Wistka Królewska – zespół dworski z pierwszej połowy XIX w. resztki parku
Chaty kujawskie
- Skoki Duże – chata kryta strzechą (powstała w latach 1850 -1887), obok żuraw.
- Dąb Polski – chałupa z 1918 r.
- Przerytka – dom drewniany nr 17 z 1918 roku.
- Wójtowskie – dom drewniany z 1917 r. i dom drewniany z połowy XIX w.
Kapliczki, figurki, krzyże
- Na terenie całej gminy Włocławek występuje szereg kapliczek przydrożnych, krzyży i figurek. Wiele z nich zaliczanych jest do obiektów zabytkowych.