1) Przekazanie sprzętu komputerowego dla Dziennego Domu „Senior+” w Kruszynie
9 marca br. miało miejsce uroczyste przekazanie sprzętu komputerowego na ręce Opiekuna Dziennego Domu „Senior+” w Kruszynie Pani Joanny Osieckiej.
Zakup sprzętu współfinansowany został w ramach projektu pn. „E-Nowoczesny senior w sieci” w niezbędny sprzęt służący podniesieniu kompetencji cyfrowych seniorów oraz upowszechnianie i rozwijanie kompetencji cyfrowych”, złożonego w ramach konkursu na dofinansowanie przedsięwzięcia polegającego na doposażeniu placówek typu „SENIOR+”, w tym Dzienne Domy „SENIOR+” i Kluby Seniorów w stanowiska służące podniesieniu poziomu kompetencji cyfrowych seniorów.
W ramach realizacji przedsięwzięcia zakupiony i przekazany został sprzęt komputerowy w postaci:
– laptopy – 4 szt.,
– tablety – 8 szt.,
Całkowita wartość projektu: 20 000,00 PLN.
Uzyskane dofinansowanie: 19 999,98 PLN.
Realizacja projektu ma na celu upowszechnianie i rozwijanie kompetencji cyfrowych seniorów Dziennego Domu „Senior+” w Kruszynie.
Rozliczenie otrzymanej dotacji (data wpływu do Urzędu Gminy Włocławek 12.04.2023 r.)
2) Przedsięwzięcie edukacyjne z zakresu Odnawialnych Źródeł Energii i efektywności energetycznej w Gminie Włocławek
Projekt ma na celu podniesienie świadomości społecznej, zwłaszcza wśród dzieci z terenów wiejskich o roli odnawialnych źródeł energii w ochronie klimatu i budowaniu zrównoważonego bezpieczeństwa energetycznego.
W ciągu realizacji projektu zorganizowane zostaną:
- warsztaty dla dzieci i młodzieży, przeprowadzone przez trzech edukatorów:
- dr Maria Palińska z Centrum Edukacji Ekologicznej w temacie edukacji ekologicznej,
- Agnieszka Przybysz zajęcia kreatywno-plastyczne z animacją ruchową “energia wiatru, energia słońca, energia wody”,
- Helena Cichocka “tworzenie ćwiczeń interaktywnych – Odnawialne Źródłach Energii”,
- happeningi w formie dwóch pikników/warsztatów ekologicznych skierowane do mieszkańców gminy Włocławek o odnawialnych źródłach energii z udziałem firm zewnętrznych. W ramach realizacji zadania zostaną przeprowadzone: praktyczne działania, pokaz, ekspresja słowna i wizualna,
- wyjazdowe zajęcia terenowe do Aeroklubu Włocławskiego im. St. Skarżyńskiego w Kruszynie – poznanie energii wiatru (oprowadzenie przez lotników),
- wyjazdowe warsztaty do „Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy” w Toruniu – zwiedzanie interaktywnych wystaw oraz udział w warsztatach „Pracownia młodego naukowca”.
Zakup paneli fotowoltaicznych bardzo trafnie wpisuje się w przedsięwzięcie z zakresu produkcji energii elektrycznej i cieplnej pochodzącej ze źródeł odnawialnych. W istniejącym Centrum Integracji Wiejskiej w miejscowości Smólnik do ogrzania budynku wykorzystano pompę ciepła, która jest jednym z urządzeń odnawialnych źródeł energii.
Aby zwiększyć świadomość mieszkańców w zakresie energii odnawialnej, zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne, które pozwolą uniezależnić się od konwencjonalnych źródeł energii i obniżyć rachunki za prąd.
Czas trwania projektu: 01.05.2023 roku do 30.09.2024 roku.
Przeprowadzone warsztaty:
W dniu 12.05.2023r. odbyły się zajęcia w formie warsztatów dla dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Smólniku (warsztaty kreatywno – plastyczne z animacją ruchową – „Energia wiatru, energia słońca, energia wody”) przeprowadzone przez panią Agnieszkę Przybysz. W zajęciach wzięło udział 46 osób z klas IV i VI.
W dniu 16.05.2023r. odbyły się zajęcia w formie warsztatów dla dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Smólniku (warsztaty „OZE – tworzenie ćwiczeń interaktywnych”) przeprowadzone przez panią Helenę Cichocką. W zajęciach wzięło udział 14 osób z klasy IIa.
W dniu 19.05.2023r. odbyły się zajęcia w formie warsztatów dla dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Kruszynie – warsztaty „OZE – tworzenie ćwiczeń interaktywnych” przeprowadzone przez panią Helenę Cichocką. W zajęciach wzięło udział 15 osób z klasy IIb.
W dniu 26.05.2023r. odbyły się zajęcia w formie warsztatów dla dzieci i młodzieży:
– warsztaty „OZE – tworzenie ćwiczeń interaktywnych” przeprowadzone przez panią Helenę Cichocką. W zajęciach wzięło udział 15 osób z klasy IIb ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Kruszynie,
– warsztaty edukacyjne przeprowadzone przez panią Marię Palińską z Centrum Edukacji Ekologicznej. W zajęciach wzięły udział 34 osoby z klas Vb i VII ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Smólniku.
W dniu 29.05.2023r. odbyły się zajęcia w formie warsztatów dla dzieci z grup przedszkolnych (4 i 5-latki) oraz młodzieży z klas Va i Vb ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Smólniku,
– warsztaty kreatywno – plastyczne z animacją ruchową – „Energia wiatru, energia słońca, energia wody” przeprowadzone zostały przez panią Agnieszkę Przybysz. W zajęciach wzięło udział łącznie 45 osób.
W dniu 30.05.2023r. obyły się zajęcia w formie warsztatów dla dzieci z klasy IV ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Smólniku- warsztaty „OZE – tworzenie ćwiczeń interaktywnych” przeprowadzone zostały przez panią Helenę Cichocką. W zajęciach wzięło udział 19 osób.
W dniu 31.05.2023r. odbyły się warsztaty dla dzieci z klas I, III ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Kruszynie – warsztaty edukacyjne „OZE” przeprowadzone przez panią Marię Palińską z Centrum Edukacji Ekologicznej. W zajęciach wzięło udział 39 osób.
W dniu 05.06.2023r. odbyły się warsztaty dla dzieci i młodzieży z klas: Va, Vb, VIIIc, VII ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Kruszynie – warsztaty „plastyczno-kreatywne z animacją ruchową – energia wiatru, energia słońca, energia wody – Eko portret” prowadzone przez panią Agnieszkę Przybysz. W zajęciach wzięło udział 50 osób.
Edukacja ekologiczna – Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej część 2) Fundusz Ekologii.
Gmina Włocławek brała udział w trzech naborach Programu Priorytetowego Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej część 2) Fundusz Ekologii.
Program miał na celu podniesienie poziomu świadomości ekologicznej, upowszechnienie wiedzy, aktywizację społeczną, budowanie społeczeństwa obywatelskiego i kształtowanie postaw proekologicznych społeczeństwa, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.
1. Projekt edukacyjno-ekologiczny pn. „Budujemy razem przyjazny klimat”.
Pikniki ekologiczne odbyły się 02 września i 16 września 2023 r. Zostały połączone z bezpośrednim zaangażowaniem uczniów Szkół Podstawowych z terenu Gminy Włocławek w działania ekologiczne poprzez zabawę, konkursy i pogadanki. Formy edukacji ekologicznej zostały dobrane tak, by w ciekawy i atrakcyjny sposób przekazać wiedzę na temat ochrony środowiska i odnawialnych źródeł energii z przesłaniem „Dbajmy o naszą planetę”.
Kwota dofinansowania: 8 000 zł
2. Projekt edukacyjno-ekologiczny pn. „Jak dbać o środowisko”
Warsztaty ekologiczne odbyły się 02 października 2023 r. Miały na celu propagowanie kultury recyklingu, selektywnej zbiórki odpadów oraz ochrony środowiska.
Kwota dofinansowania: 8 000 zł
3. Projekt edukacyjno-ekologiczny pn. „Przyjazna planeta”
Warsztaty ekologiczne odbyły się 16 października 2023 r. Miały na celu upowszechnienie wiedzy na temat ochrony środowiska, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego.
Kwota dofinansowania: 8 000 zł
Przedsięwzięcia zostały dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej część 2) Fundusz Ekologii.
Ulotka projekt pn. „Budujemy razem przyjazny klimat”
Ulotka projekt pn. „Jak dbać o środowisko”
Ulotka projekt pn. „Przyjazna planeta”