W związku ze stałym zagrożeniem afrykańskim pomorem świń oraz mając na uwadze przepisy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i rozwoju Wsi z dnia 16 marca 2017 roku na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczania na rok 2017” powiatowy Lekarz Weterynarii we Włocławku informuje, że:
Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Objawami wskazującymi na jego wystąpienie może być wysoka gorączka przy zachowanym apetycie, sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, drobne, liczne wybroczyny na skórze, duszność połączona z pienistym lub krwistym wypływem z nosa, biegunka często z domieszką krwi i liczne padnięcia świń w każdym wieku. Najczęstszą przyczyną rozprzestrzeniania jest bezpośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi, z zakażonymi odpadkami kuchennymi i poubojowymi, za pośrednictwem osób odwiedzających gospodarstwo lub zakażonej paszy, wody czy narzędzi.
Osoba, która zauważyła objawy nasuwające podejrzenie wystąpienia choroby jest zobowiązana do natychmiastowego zgłoszenia podejrzenia do powiatowego lekarza weterynarii, lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem lub właściwego miejscowo organu samorządu terytorialnego (wójta, burmistrza).
W gospodarstwach należy stosować procedury sanitarne, zabezpieczenia przed dostępem osób niepowołanych, przedostaniem się dzików. Nie należy wprowadzać zwierząt z niewiadomego źródła bez wymaganego świadectwa zdrowia a informację o sprzedaży świń w miejscach do tego nieuprawnionych należy zgłaszać do organów ścigania.
Należy mieć na uwadze, by każdy przypadek znalezienia padłego dzika w tym również powypadkowego lub zgłoszenia dotyczącego upadków trzody chlewnej z nietypowymi objawami chorobowymi przebiegającymi z gorączką był zgłaszany do Powiatowego Lekarza Weterynarii we Włocławku, który podejmie dalsze czynności urzędowe. Zwłoki padłego dzika należy pozostawić w miejscu znalezienia do czasu przybycia Inspekcji Weterynaryjnej.
Za świnie zabite, poddane ubojowi oraz padłe w wyniku zastosowanych zabiegów nakazanych przez organy Inspekcji Weterynaryjnej przysługuje odszkodowanie z budżetu państwa.
Afrykański pomór świń jest prawie w 100% choroba śmiertelną dla świń domowych i dzikich. Należy podkreślić, że państwo, na terytorium którego wystąpi ASF, narażone jest na bardzo duże straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli, powodowane wstrzymaniem obrotu i eksportu świń, mięsa wieprzowego oraz produktów pozyskanych od świń, a także padnięciem świń i kosztami likwidacji ognisk choroby.