Choroba niebieskiego języka – komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii

W związku z dynamiczną sytuacją epidemiologiczną w odniesieniu do choroby niebieskiego języka (BTV) w Europie i zagrożeniem wystąpienia zakażeń zwierząt w Polsce, Powiatowy Lekarz Weterynarii we Włocławku, informuje aby hodowcy była, owiec i kóz, zwracali szczególną uwagę na objawy choroby i możliwość zakażenia się ich zwierząt tą chorobą. Ogniska tej choroby występują m.in. w Niemczech, Czechach, Austrii, Holandii, Belgii, Hiszpani, Dani, Portugalii, Grecji, we Włoszech i Francji.

W załączeniu Powiatowy Lekarz Weterynarii we Włocławku przekazuje informację o objawach występujących u zwierząt wrażliwych na chorobę niebieskiego języka. Ponadto na stronie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii we Włocławku pod adresem http://piw.wloclawek.pl/ umieszczane są na bieżąco wszelkie informacje dotyczące m.in. choroby niebieskiego języka.

Jednocześnie Powiatowy Lekarz Weterynarii we Włocławku przypomina o zasadach ochrony zwierząt przed chorobą. W celu ochrony zwierząt przed chorobą należy:

  • wystrzegać się zakupu zwierząt pochodzących z niewiadomego źródła, bez świadectwa zdrowia,
  • zapewnić okresowe wizyty lekarza weterynarii w gospodarstwie,
  • zwalczać owady w pomieszczeniach inwentarskich, w których przebywają zwierzęta,
  • w przypadku zauważenia objawów nasuwających podejrzenie choroby zakaźnej niezwłocznie zgłosić ten fakt powiatowemu lekarzowi  weterynarii bezpośrednio lub za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem albo wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

Zgłoszenie podejrzenia wystąpienia choroby niebieskiego języka, zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt jest obowiązkiem, którego niedopełnienie stanowi wykroczenie.

W przypadku przemieszczenia zwierząt z obszarów wolnych od choroby niebieskiego języka do Polski zwierząt z gatunków wrażliwych na zakażenie BTV, gdy zwierzęta będące przedmiotem przesyłki trafią do innych lokalizacji niż wskazane w świadectwie zdrowia lub w przypadku braku wystawionego świadectwa zdrowia, powiatowy lekarz weterynarii zobowiązany jest do zablokowania stada, do którego trafią zwierzęta, które muszą zostać poddane badaniom na koszt właściciela.

Przy przemieszczeniu zwierząt muszą być również spełnione wymogi dotyczące środków bioasekuracji i środków zmniejszających ryzyko w zakresie transportu zwierząt.

Do pobrania: