Centrum Usług Społecznych w Gminie Włocławek

Gmina Włocławek przystąpiła do realizacji projektu „Centrum Usług Społecznych w Gminie Włocławek”. Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Priorytetu 8 Fundusze europejskie na wsparcie w obszarze rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działania 08.24 Usługi społeczne i zdrowotne.

Celem projektu jest zwiększenie dostępu mieszkańców Gminy Włocławek do zintegrowanych usług społecznych odpowiadających potrzebom społeczności lokalnej poprzez utworzenie i funkcjonowania na terenie gminy Centrum Usług Społecznych do 31.03.2026r.

Planowane zadania w ramach projektu:
1) Utworzenie i funkcjonowanie Centrum Usług Społecznych
Na podstawie informacji z diagnozy potrzeb i potencjału społeczności lokalnej zaplanowano uruchomienie Centrum Usług Społecznych (CUS), które zaoferuje wysokiej jakości usługi dla mieszkańców. W ramach projektu współfinansowana jest budowa obiektu, w którym swoją siedzibę będzie miał CUS oraz wyposażenie, wynagrodzenia kadry i koszty bieżącego funkcjonowania CUS.

2) Usługa door to door
W ramach usług CUS zostanie zaoferowana usługa door-to-door z przeznaczeniem dla osób mających trudności w samodzielnym przemieszczaniu się.
Do realizacji zadań zakupiony zostanie samochód i zatrudniony kierowca, pełniący również rolę dyspozytora, w projekcie zostanie sfinansowany również koszt paliwa i bieżące koszty utrzymania samochodu.

3) Usługi sąsiedzkie
W ramach usług CUS zostaną zaoferowane usługi sąsiedzkie z przeznaczeniem dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.
W projekcie zapewnione zostanie wynagrodzenie „opiekunów-sąsiadów”.

4) Usługi w mieszkaniu treningowym
W ramach usług CUS zaoferowane zostaną usługi w ramach mieszkania treningowego, które będą skierowane do osób doświadczających przemocy, osób w kryzysie bezdomności, dotkniętych wykluczeniem z dostępu do mieszkań/zagrożonych bezdomnością. Mieszkanie będzie dla nich bezpiecznym miejscem, gdzie mogą uczyć się, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, jak chronić się przed przemocą i jak szukać pomocy
W ramach projektu zapewniony zostanie remont i wyposażenie mieszkania, opłaty za media oraz opieka opiekuna/terapeuty i psychologa.

5) Dzienny Dom Pomocy w Smólniku
Przy CUS powstanie Dzienny Dom Pomocy pod nazwą „Dzienny Dom Senior+ w Smólniku”. W Dziennym Domu Pomocy w Smólniku osobom potrzebującym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu zapewnione zostaną całodzienne usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, usługi pielęgnacyjne, wsparcie w codziennym funkcjonowaniu i możliwość aktywizacji w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej zgodnie z indywidualnymi predyspozycjami uczestników.
W projekcie sfinansowane zostaną wynagrodzenia kadry, wyżywienie, transport, materiały zużywalne, media, jak również dodatkowe wydarzenia/eventy dla podopiecznych.

6) Usługa punktu interwencji kryzysowej
W ramach działań CUS uruchomiony zostanie Punkt Interwencji Kryzysowej, świadczący usługi interwencji kryzysowej i usługi w zakresie przeciwdziałania przemocy, w tym przemocy w rodzinie.
W ramach projektu zapewniona zostanie kadra specjalistów (psycholog, terapeuta, radca prawny).

Grupy docelowe, do których skierowany jest projekt:
Grupą docelową projektu będą mieszkańcy Gminy Włocławek, należący do poniższych podgrup:
– osoby potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (w tym z powodu wieku, stanu zdrowia, niepełnosprawności) i ich otoczenie,
– osoby sprawujące opiekę nad osobą potrzebującą wsparcia
– osoby doświadczające przemocy domowej,
– osoby w kryzysie bezdomności i zagrożone wykluczeniem mieszkaniowym.

Wśród mieszkańców Gminy Włocławek objętych wsparciem w projekcie znajdą się w szczególności osoby z różnymi problemami zdrowotnymi, formami niepełnosprawności i ich otoczenie. Będą to bardzo często osoby ubogie, beneficjenci programu POPŻ, osoby zagrożone bezdomnością, osoby zamieszkujące samotnie, osoby wykluczone z dostępu do mieszkań, z problemami w mobilności oraz pozostałe osoby potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.
Na etapie rekrutacji będą preferowane osoby:
– o znacznym/umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
– z niepełnosprawnością sprzężoną,
– z zaburzeniami psychicznymi,
– z niepełnosprawnością intelektualną,
– z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi (w rozumieniu zgodnym z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD10),
– korzystające z FE PŻ,
– zamieszkujące samotnie,
– w kryzysie bezdomności, dotknięte wykluczeniem z dostępu do mieszkań/zagrożone bezdomnością (w zakresie wsparcia mieszkaniowego),
– dzieci wychowujące się poza rodziną biologiczną.

Planowane do osiągnięcia efekty i rezultaty:
– Liczba osób objętych usługami świadczonymi w społeczności lokalnej w programie: 161,
– Liczba utworzonych miejsc świadczenia usług w społeczności lokalnej: 24,
– Liczba osób świadczących usługi w społeczności lokalnej dzięki wsparciu w programie: 10.

Informacje o finansowaniu:
– wartość projektu (całkowity koszt projektu): 7 001 650,33 zł
– całkowita wartość dofinansowania Projektu wynosi 6 572 853,88 zł
– dofinansowanie z EFS+ w kwocie nie większej niż 5 951 402,78 zł