Badania wzroku

Aż 26% mieszkańców woj. kujawsko-pomorskiego nie wie czy ma problem z oczami

W najnowszym badaniu zrealizowanym na potrzeby Wielkiego Badania Wzroku, aż 43% respondentów z województwa kujawsko-pomorskiego deklaruje, że ma wadę wzroku lub chorobę oczu, tyle samo osób nosi okulary korekcyjne. Trwająca do końca marca akcja jest okazją do kontrolnej lub profilaktycznej wizyty u specjalisty, który wykona badania i udzieli porad odnośnie odpowiedniej dbałości o oczy.

Aż 31% mieszkańców woj. kujawsko-pomorskiego nie badało wzroku od ponad dwóch lat. 26% przyznaje, że nie wie czy ma wadę lub chorobę oczu. Warto pamiętać, że niebezpieczeństwo mogą stanowić nie tylko wykryte i już korygowane wady wzroku, lecz również nieświadomość ich występowania. Do występujących najczęściej należą krótkowzroczność (29%), astygmatyzm (12%) i dalekowzroczność (11%). Najbardziej odczuwalnymi objawami są niewyraźne widzenie oraz ból oczu – skarży się na nie aż 73% mieszkańców dolnośląskiego. Z kolei suchości lub pieczenia doświadcza 70% respondentów z regionu, a zaczerwienienie oczu występuje u 66%. Niestety większość dostrzega problem dopiero w momencie pojawienia się pierwszych uciążliwych symptomów.

Wpisz do kalendarza

Prawidłowa higiena oczu może poprawić ich kondycję, nie zwalnia jednak z systematycznej diagnostyki. Eksperci zgodnie podkreślają – podstawą dbania o wzrok są regularne, coroczne kontrole okulistyczne. Oczy należy badać co najmniej raz w roku, niezależnie od wcześniej potwierdzonej diagnozy czy występujących dolegliwości. Niektóre z chorób rozwijają się bezobjawowo, dlatego tak ważna jest profilaktyka, by je wykluczyć lub w razie konieczności wdrożyć jak najszybciej odpowiednie leczenie.

Eksperci zgodnie podkreślają – podstawą dbania o wzrok są regularne kontrole u specjalisty. Z wiekiem nasz wzrok zmienia się, dlatego aby mieć pewność dobrego i komfortowego widzenia należy badać jego ostrość przynajmniej raz w roku – niezależnie od wcześniej potwierdzonej wady czy występujących dolegliwości. Często ze względu na stopniowe postępowanie wady możemy nie odczuwać pogorszenia widzenia lub je po prostu ignorować. Ma to duży wpływ na codzienne funkcjonowanie poszczególnych grup zawodowych, np. kierowców, operatorów maszyn czy pracowników biurowych, których wzrok nieustannie narażony jest na wytężoną pracę i często decyduje nie tylko o jakości, ale także bezpieczeństwie wykonywanych czynności – mówi dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.

Tegoroczna edycja akcji Wielkie Badanie Wzroku potrwa jeszcze do 31 marca. Jest to doskonała okazja na wizytę u specjalisty i poddanie się badaniu bez kolejek czy skierowań. W tym czasie koszt badania to jedynie 9 zł, a dodatkową zachętą są atrakcyjne zniżki na zakup okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych.

Więcej szczegółów oraz adresy salonów można znaleźć na www.WielkieBadanieWzroku.pl.

 

Wielkie Badanie Wzroku –  to ogólnopolska kampania, organizowana przez Vision Express. Jej celem jest zwiększenie świadomości Polaków dotyczącej konieczności regularnego badania wzroku. W jej ramach prowadzone są akcje badania wzroku w ponad 190 salonach optycznych w całej Polsce. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.WielkieBadanieWzroku.pl.

Kontakt dla mediów:

Walk PR, Julia Adamczyk

e-mail: julia.adamczyk@walk.pl

tel.: +48 519 407 009

Badanie opinii publicznej zrealizowane dla Vision Express metodą CAWI przez IQS sp. z o.o. w dniach 31 stycznia – 5 lutego 2019 na reprezentatywnej próbie 1600 Polaków.