Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny
Lech Kaczyński
1 marca to dzień uczczenia Żołnierzy Wyklętych, ich walki i ofiary, a także bólu i cierpienia, jakiego doznali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku. Ta data (1.03.1951 rok) zamyka dzieje konspiracji niepodległościowej, zapoczątkowanej w 1939 roku. Święto uchwalone 3 lutego 2011 roku przez Sejm. Sprawą Żołnierzy Niezłomnych zajmował się Prezes IPN Janusz Kurtyka , który zginął w katastrofie smoleńskiej. Żołnierze Wyklęci to ostatni żołnierze zbrojnego podziemia niepodległościowego. Ginęli z rąk komunistycznych oprawców. Tworzyli ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji, kontynuującej dzieło AK.
Uczniowie naszej szkoły uczcili pamięć wszystkich poległych żołnierzy w czasie różnych zrywów narodowowyzwoleńczych. Delegacja harcerzy pod opieką Agnieszki Golińskiej i klasa VII złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku i na cmentarzu w Kruszynie. Tego dnia przez radiowęzeł szkolny Oliwia Kręcicka i Amelia Nyks przekazywały uczniom najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Uczniowie swoje umiłowanie wobec Ojczyzny zaakcentowali poprzez odzież patriotyczną. Nad całością czuwały nauczycielki historii – Dorota Ryniec –Kilanowska i Magdalena Marczak.