Jubileusz 30-lecia Zespołu Folklorystycznego ? Kruszynioki?.

Zespół folklorystyczny ,,Kruszynioki” z Gminy Włocławek można spotkać prawie na wszystkich festynach i imprezach organizowanych w regionie Kujaw i Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Często występowali i występują również  na uroczystościach krajowych. Założycielem i kierownikiem zespołu który  powstał w lutym 1987 roku do dnia dzisiejszego jest Pani Irena Muszyńska. Zespół  początkowo nosił nazwę ,,KRUSZYNIANKI”. Nazwę zespołu zmieniono na ,,KRUSZYNIOKI”, ponieważ  w jego składzie pojawili się mężczyźni. Pierwszy występ Zespołu miał miejsce w Teatrze Impresaryjnym we Włocławku podczas obchodów 125-lecia powstania Związku Kółek i Organizacji Rolniczych.

Początki  Zespołu  to liczna  grupa wokalna, która z upływem czasu przemieniła się  w wielopokoleniowy zespół folklorystyczny który posiada  własną kapelę i zespół taneczny. 22 kwietnia 2017 roku zespół ,,KRUSZYNIOKI” bardzo uroczyście obchodził swoje trzydziestolecie. Zespół liczy od 35 – do 40 osób. Dlatego skład jest zmienny, ponieważ młodzież z Zespołu często podejmuje studia w innych miastach. Następuje naturalna rotacja, w ich  miejsce do zespołu dołączają młodsi. W swoim repertuarze ,,Kruszynioki” mają pieśni i tańce kujawskie oraz inne utwory ludowe z różnych regionów. Szczególnie cenne  są widowiska obrzędów ludowych prezentowanych przez zespół: ,,Wesele  na Kujawach”, ,,Obrzęd Nocy Świętojańskiej”, ,,Kiszenie kapusty”, ,,Dyngus w Kruszynie”, ,,Koza” czyli ,,Podkoziołek w Kruszynie”.

Do dotychczasowych osiągnięć należą liczne nagrody, wyróżnienia dyplomy oraz zaproszenia do udziału w uroczystościach krajowych np. udział w Dożynkach Prezydenckich w Spale w 2004 roku, dożynkach na Jasnej Górze, w wystawie Stołów Wigilijnych w Galerii Porczyńskich   w Warszawie oraz w wystawie Stołów Wielkanocnych w Wilanowie z udziałem Prymasa Józefa Glempa. Kapela zespołu bawiła gości podczas balu sylwestrowego 2006/2007 w teatrze ,,Montownia” w Warszawie – ,,Sylwester na ludowo” z udziałem znanych aktorów telewizyjnych  i  teatralnych. Zespół otrzymał wiele nagród podczas corocznych przeglądów zespołów ludowych na terenie naszego województwa oraz poza nim. Corocznie bierze udział w dożynkach diecezjalnych, parafialnych, gminnych i powiatowych, występuje podczas festynów w skansenie w Kłóbce oraz festynów organizowanych w gminie Włocławek i powiecie włocławskim. Główne obchody jubileuszowe odbyły się w Domu Kultury w Kruszynie. W uroczystości wzięli udział m.in. Wojewoda Kujawsko – Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Wicemarszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego Dariusz Kurzawa ,członek Zarządu Województwa Kujawsko Pomorskiego Sławomir Kopyść, Radny Sejmiku Województwa – Stanisław Pawlak, Radny Sejmiku Województwa – Paweł Zgórzyński, , Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Geodezji w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu – Wiesław Czarnecki, wójt gminy Włocławek Ewa Braszkiewicz, Radni gminy Włocławek wraz z Przewodniczącym Pawłem Bogdanowiczem, Wiceprezydent miasta Włocławek Magdalena Korpolak Komorowska, Wicestarosta Powiatu Włocławskiego – Marek Jaskulski, Prezes Kółek i Organizacji Rolniczych w Bydgoszczy – Henryk Sobczak oraz Przewodnicząca Rady – Zofia Kozłowska i pracownik biura – Mirosław Groblewski, Prezes RZKiOR we Włocławku – Kazimierz Pączkowski.

Z okazji jubileuszu Zespołowi została przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej Piotra Glińskiego Odznaka Honorowa „ Zasłużony dla Kultury Polskiej”, którą wręczył Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego w uznaniu zasług na rzecz Województwa Kujawsko-Pomorskiego i jego mieszkańców.

Galeria zdjęć