Wykład tematyczny – udział ludności z terenów Powiatu Włocławskiego i Gminy Włocławek w walkach o odzyskanie niepodległości

W dniu 14 czerwca  2018 r. o godz. 11.00 w Gminnym Ośrodku Kultury z siedzibą w Kruszynie Pani Wanda Grabowska – bibliotekarz Gminnej Biblioteki z filią w Smólniku w formie wykładu tematycznego przedstawiła udział ludności z terenów Powiatu  Włocławskiego i Gminy Włocławek w walkach o odzyskanie niepodległości. Tematem przewodnim wykładu były tragiczne losy rodziny Migdalskich, zamieszkujących podczas II wojny Światowej osadę Telążna Leśna. W styczniu 1945 roku gospodarstwo Migdalskich zostało spacyfikowane przez okupanta niemieckiego za pomoc udzieloną  partyzantom.

Tuż przed zakończeniem wojny rodzina z gospodarstwa Telążna Leśna udzieliła schronienia dwóm zwiadowcom, którzy mieli za zadanie przeprowadzenie rozpoznania tego terenu. W wyniku zdrady o wszystkim dowiedzieli się jednak Niemcy.

W trakcie pacyfikacji zginęło dwóch partyzantów ukrywających się w gospodarstwie oraz  dwunastoletni syn Migdalskich Stefan, a rodzice zostali aresztowani  i przewiezieni na gestapo do Włocławka, gdzie wkrótce dołączył do nich syn Zygmunt. Cała trójka wraz z sześcioma innymi osobami więzionymi przez Niemców została rozstrzelana w ostatniej egzekucji jaką wykonali okupanci niemieccy 18 stycznia 1945 roku w okolicach Wieńca Zdroju.

Jednostkowy wymiar wielkiej tragedii rodziny Migdalskich, która dokonała się tuż przed wyzwoleniem spod okupacji niemieckiej, wywarł duże wrażenie na  uczniach  uczestniczących  w wykładzie  i  poznających losy tej rodziny. W wykładzie  uczestniczyło ponad sto osób, szczególnie uczniów ze Szkoły Podstawowej z Kruszyna  i Szkoły Podstawowej ze Smólnika  oraz  Szkoły Podstawowej z Siniarzewa  Powiat Aleksandrów Kujawski.

Opracowała :  Agata   Winnicka