Kruszynka podbiła serce jury!

Już po raz  piąty w Gminnym Ośrodku Kultury w Kruszynie odbył się Przegląd Jasełek.Tym razem pod hasłem "Do Betlejem nie jest tak  daleko".

Przegląd przedstawień ukazujących Boże Narodzenie stał się okazją do promocji talentów aktorskich uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Łokietka w Brześciu Kujawskim, z Zespołu Teatralnego "Maska" z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Choceniu, z Zespołu Szkół Samorządowych w Kowalu, a dokładnie ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu, z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Smólniku oraz Szkoły Podstawowej w Śmiłowicach. Poza konkurencją, ale zachwycając publiczność wystąpiła grupa pięciolatków z oddziału przedszkolnego Kubusia Puchatka w Kruszynie.

Było tradycyjnie i nowocześnie, bowiem "Święty czas", "Noc nad Betlejem", "W mizernej cichej stajence lichej…|, "Dla Was kolędujemy", "Wieczór w Betlejem". "Jasełka polskie – Misterium Bożonarodzeniowe" oraz "Bajkowa Jasełka", to przedstawienia, które zachwycały pomysłowością i nowatorstwem, ale z ogromnym szacunkiem dla tradycji. Osiem grup i osiem wzruszeń – tak podkreślali tegoroczny przegląd członkowie jury w składzie: Jan Polak – dyrektor Teatru Impresaryjnego im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku, Janusz Hołda – muzyk i pedagog oraz Adrian Domanowski – aktor "Teatru Ludzi Upartych".

Najlepsi okazali się mali aktorzy reprezentujący Dziecięcy Teatrzyk "Kruszynka", działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kruszynie. Pod bacznym okiem Pani Julii Skowrońskiej "Kruszynka" zaimponowała jury profesjonalnym podejściem, różnorodnością talentów i wreszcie tym, że jako jedyni wystąpili bez użycia nagłośnienia, skupiając na sobie uwagę i przenosząc publiczność w magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia.

Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody ufundowane przez wójta Gminy Włocławek – Ewę Braszkiewicz, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury – Agatę Winnicką, dyrektora Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Noblistów w Kruszynie – Iwonę Kanarek, parafię pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Kruszynie – reprezentowanej przez proboszcza ks. Piotra Polaka oraz dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Kruszynie – Marię Kwiatosińską. Oprócz nagród głównych przyznano wyróżnienia i nagrody indywidualne za wyjątkowy talent aktorski.

Warto dodać, że poczęstunek dla uczestników przeglądu jasełkowych przedstawień zapewniły: Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kruszynie – Pani Agata Winnicka, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej – Pani Elżbieta Grzegórska, a także Radna Gminy Włocławek Pani Danuta Seklecka. Słodkości zapewniła Parafia pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Kruszynie reprezentowana przez proboszcza ks. Piotra Polaka. Opiekę medyczną nad nasza dzisiejszą uroczystością zapewniła Pani Anna Kierzkowska

Uczestnicy i goście nie kryli wzruszenia i podkreślali, że kolejny przegląd będzie jeszcze piękniejszy i pozwoli odkryć kolejne aktorskie talenty uczniów ze szkół Gminy Włocławek, które mogą liczyć na życzliwość władz samorządowych i promocję ze strony Gminnego Ośrodka Kultury w Kruszynie.

Przydzielono następujące nagrody.

Pierwsza nagroda w kategorii gimnazjum- Gimnazjum z Chocenia.

Pierwsza nagroda w kategorii szkół podstawowych- Dziecięcy Teatrzyk                            „ Kruszynka” z Kruszyna.

Drugą nagrodę  otrzymał zespół „Pogodni” z Kowala.

Trzecią nagrodę dostały „ Śmiłowickie duszki” ze Śmiłowic.  Przydzielono trzy wyróżnienia dla szkół ze Smólnika, Kruszyna i z Brześcia Kujawskiego oraz sześć nagród za grę aktorską dla następujących aktorów: Liwia Ulanowska Dziecięcy Teatrzyk „ Kruszynka”, Marta Sakowska Dziecięcy Teatrzyk „ Kruszynka”, Marika Andrzejewska ze Śmiłowic , Gabriela Wojtyra z Brześcia Kujawskiego, Aniela Stosiak ze Śmiłowic.

Dla najmłodszego aktora nagrodę otrzymała Paulina Szczygielska.

Specjalne nagrody poza konkursem otrzymały przedszkolaki z Kubusia Puchatka z Kruszyna .

Agata Winnicka

Monika Grzanka