Gmina Włocławek uczciła 1050 rocznicę Chrztu Polski

26 kwietnia 2016 roku  o godz. 9.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Kruszynie rozpoczęły się gminne obchody 1050 rocznicy Chrztu Polskiego pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji ks. Biskupa Wiesława Alojzego Meringa – Ordynariusza Diecezji Włocławskiej.

Uroczystość poprowadziła Monika Grzanka, która powitała: Ewę Braszkiewicz wójt Gminy Włocławek, Pawła Bogdanowicza przewodniczącego Rady Gminy wraz z radnymi, Biskupa Wiesława Alojzego Meringa reprezentowanego przez ks. proboszcza parafii  św. Stanisława we Włocławku, ks. Sławomira Deręgowskiego, ks. Krzysztofa Graczyka z parafii św.  Bartłomieja w Smólniku, wikariusza O. Cyryla ze Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani, ks. wikariusza z  parafii NMP Królowej Polski w  Kruszynie ks. Stanisława Siurdygę, dyrektorów Zespołu Szkół Integracyjnych w Smólniku Marzennę Kwiatkowską i w Kruszynie Iwonę Kanarek. Doniosły charakter uroczystości nadał udział pocztów sztandarowych z Zespołu Szkół Integracyjnych ze Smólnika i Kruszyna oraz z Katolickiej Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym i Gimnazjum Stowarzyszenia  Przyjaciół Szkół Katolickich w Warząchewce Polskiej. Do przyjętego chrztu w dziejach Polski nawiązała w swoim wystąpieniu wójt Gminy Włocławek –  Ewa Braszkiewicz, a religijny aspekt tego wyjątkowego wydarzenia dla Polaków przedstawił ks. Sławomir Deręgowski.

Niewątpliwie Chrzest Polski z punktu widzenia polskiej kultury, tradycji i przede wszystkim historii  był najważniejszym momentem, który wprowadził nas w poczet krajów europejskich chrześcijańskich. Tak naprawdę to ten moment zadecydował, że zrodziła się państwowość polska. Skutkiem  tego było nierozłączne zawiązanie chrześcijaństwa i państwa polskiego – podkreśliła wójt Ewa Braszkiewicz.

Ważne jest, że pochylamy się nad tajemnicą Chrztu Polski. Przekazuję serdeczne błogosławieństwo i pozdrowienia od księdza Biskupa oraz podziękowania, że w małej wspólnocie familijnej, rodzinnej obchodzone jest tak wielkie wydarzenie – powiedział ks. Sławomir Deręgowski.

Uroczystość uświetniła "Camerata Vladislavia" reprezentowana przez Marka Dzięcielewskiego oraz występ uczniów kl. VI b szkoły podstawowej i I b gimnazjum z Zespołu Szkół Integracyjnych w Kruszynie w inscenizacji zatytułowanej „Powrót do Gniazda” przygotowanej pod kierunkiem Elżbiety Kobus-Jasińskiej.