25 – lecie KGW Warząchewka Polska

W sobotę 11 czerwca w Warząchewce Polskiej odbyła się wyjątkowa uroczystość – Jubileusz 25-lecia działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Warząchewce Polskiej. Z tej okazji członkinie usłyszały wiele ciepłych słów, gratulacji oraz życzeń, by przez kolejne lata nadal tworzyły tę wyjątkową wspólnotę kobiet zaangażowanych społecznie, pełnych pasji oraz chęci poświęcania swego czasu dla innych.

Uroczystość ta odbyła się w remizie OSP,  Przewodnicząca Koła – Pani Jadwiga Zasada przywitała licznie zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się: Wójt Gminy Włocławek Ewa Braszkiewicz, Zastępca Prezdenta Miasta Włocławek Magdalena Korpolak – Komorowska, Radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Sławomir Kopyść, Przewodniczący Rady Gminy Włocławek Paweł Bogdanowicz, Radni Gminy Włocławek, kierownicy jednostek, Dyrektor Szkoły Podstawowej i Gimnazjum SPSK Ewa Adamczyk oraz przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich działających w naszej gminie, a także mieszkańcy Warząchewki Polskiej, pragnący współuczestniczyć w tym wyjątkowym Jubileuszu.

Pierwsze Koło Gospodyń Wiejskich w Warzachewce Polskiej oficjalnie zostało założone w 1958r. Założycielkami były Zenobia Nowakowska i Marianna Ryniec z Warząchewki Polskiej.  Członkiniami były przedstawicielki wszystkich Warząchewek. Pierwszą przewodniczącą Koła była Zenobia Nowakowska, ale z biegiem lat przewodniczące Koła zmieniały się. Były nimi: Ewa Kwiatkowska, Marianna Ryniec, Maria Zawitowska, Marianna Zasada, Wacława Sobczak, Jadwiga Bajer. W 2013 roku doszło do reaktywacji KGW w Warzachewce. – Funkcję przewodniczącej objęła pani Jadwiga Zasada, która swoją energią i dobrym słowem zachęca wszystkie członkinie do działania. Miejscowe koło tworzy aktualnie 20 pań w różnym wieku.

Panie uczestniczą w wystawach stołów wigilijnych i wielkanocnych, biorą udział w konkursach kulinarnych jak np. na najlepszy żur kujawski, w 2014 r. ugowały najlepszy żur na kujawach, zajęły I miejsce, a w 2015 r. wróciły z wyróżnieniem, oraz w 2014 r. zajęły I miejsce w konkursie "Zdrowa ryba". W 2016 roku Koło Gospodyń Wiejskich w Warząchewce brało udział w plebiscycie "Gazety Pomorskiej" na Najpoplularniejsze KGW Kujaw i Pomorza 2016. Członkinie koła współpracują z miejscową szkołą, gdzie pamiętają o Dniu Dziecka i majówce. Organizują też Dzień pieczonego ziemniaka i Świeczkowisko z okazji 11 listopada i 3 maja.