2 miliony środków unijnych na termomodernizację

Gmina Włocławek w lipcu br. złożyła wniosek o dofinansowanie projektu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014 – 2020.Niezbędnym dokumentem wymaganym do złożenia wniosku był Plan Gospodarki Niskoemisyjnej, który radni gminy Włocławek uchwalili w lipcu br.Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego uchwałą z dnia 23 grudnia 2016 roku, pozytywnie rozpatrzył wniosek gminy Włocławek w sprawie dofinansowania projektu w ramach Działania 3.3 Efektywność energetyczna w sektorze publicznym i mieszkaniowym, Schemat: Modernizacja energetyczna budynków publicznych – w ramach Polityki Terytorialnej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Przyznane gminie środki przeznaczone zostaną na termomodernizację 6 budynków użyteczności publicznej: Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Kruszynie, Gminnego Ośrodka Kultury w Kruszynie, Ośrodka Zdrowia w Smólniku, Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Smólniku oraz świetlic wiejskich w Świętosławiu i Wistce Królewskiej.Całkowity koszt projektu wynosi ponad 2,5 mln zł z tego wartość dofinansowania wyniesie blisko 2 mln zł. Termomodernizacja polegać będzie m. in. na wymianie starych, nieszczelnych okien i drzwi, wykonaniu w niektórych budynkach nowej instalacji c.w.u, modernizacji instalacji grzewczych, dociepleniu stropodachów, ścian zewnętrznych, montażu instalacji solarnych na dachach budynków. Zostanie zrobiona nowa elewacja i instalacja odgromowa wielu obiektów.Efektem realizacji wykonania inwestycji w gminnych obiektach będzie racjonalizacja zużycia i ograniczenie strat energii w sektorach publicznych, co wpłynie na zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną i elektryczną. Wykonanie kompleksowych modernizacji budynków wraz z wymianą wyposażenia w tych obiektach na energooszczędne będzie skutkowało również zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych oraz podniesieniem jakości powietrza. Obiekty gminne będą nie tylko energooszczędne ale zyskają nowy wygląd co poprawi ogólną estetykę miejscowości.