10 ? lecie Zespołu Folklorystycznego SMÓLNIK

Zespół Folklorystyczny  SMÓLNIK powstał w styczniu 2008 roku i działa w strukturach  Gminy Włocławek. Inicjatorem i organizatorem Zespołu była grupa pasjonatów ze Smólnika i okolicznych miejscowości. Kierownikiem Zespołu jest Pani Regina Pieczkowska.

Zespół jest kontynuatorem bogatych tradycji kultury ludowej i w swych programach prezentuje zwyczaje, obrzędy, tańce, melodie, przyśpiewki i gwarę Nadwiślańskich  Kujaw  Wschodnich.

Starannie przygotowywane scenariusze i rekwizyty nawiązują do dawnych kujawskich obrzędów. Kapela Zespołu ma skład instrumentów typowy dla tego regionu.

Mimo krótkiego czasu istnienia Zespół bardzo aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym nie tylko regionu kujawskiego. Jest zapraszany na wiele imprez folklorystycznych.

Występował na Pomorzu, Mazowszu i na Lubelszczyźnie. Bierze udział  w  imprezach organizowanych przez Muzeum Etnograficzne we Włocławku. Na licznych przeglądach, spotkaniach i festiwalach folklorystycznych zdobywał cenne nagrody i wyróżnienia m. in.:

ROK 2009

• I miejsce w konkursie na  "Najlepszy Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy" na  4 Festiwalu Folkloru i Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej w Łącku .

ROK 2010

• Nagroda Gran Prix na XXXIX Spotkaniach z Folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej w Ciechocinku.
  • I miejsce na XIII Przeglądzie Twórczości Emeryckich Zespołów Artystycznych w Sierpcu.
  • I miejsce  "Najlepszy  Folklorystyczny Zespół Regionalny  "  na 5 Festiwalu Folkloru i Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej w Łącku. Zespół otrzymał dwie nagrody :nagrodę  Dyrektora Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki oraz nagrodę Stowarzyszenia Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego.
  • Prezentacja Widowiska Obrzędowego "W karczmie po obłożonych" podczas Włocławskich Inspiracji Artystycznych w Teatrze Impresaryjnym.

ROK 2011

• I miejsce na Wojewódzkich Spotkaniach Teatrów Obrzędu Ludowego w Gostycynie.
  • I miejsce na XXVIII Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych  w Kaczorach i nominacja na Sejmik Ogólnopolski.
  • DYPLOM  HONOROWY  w uznaniu wybitnych dokonań artystycznych i nagroda pieniężna na XXVIII Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie.

ROK 2012

• I miejsce  na  XXXXI Spotkaniach z Folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej  w Ciechocinku za widowisko  p.t. „Król pasterzy”,
  • III miejsce  w Konkursie śpiewu na Festiwalu Folklorystycznym p.n.  11  Bliżej korzeni 11 w Nieszawie.

ROK 2014

• Nagroda główna – Puchar Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego na XIV Przeglądzie Zespołów Ludowych na Zamku w Golubiu Dobrzyniu,
  • Wspólny występ z „Zespołem Janusza Prusinowskiego Trio” w Browarze B we Włocławku,
  • Udział w realizacji filmu pt. „ Wakacje z Chopinem”  w reżyserii Teresy Kudyby,
  • I Nagroda 23 Przeglądu Małych Form Teatralnych w Kazimierzu Biskupim (województwo Wielkopolskie).

ROK 2015

• Nagroda główna – Puchar Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego na XIV Przeglądzie Zespołów Ludowych na Zamku w Golubiu Dobrzyniu.

ROK 2016

• III miejsce na Festiwalu Zespołów Folklorystycznych i. Tadeusza Zielińskiego w Brześciu Kujawskim,
  • Udział w 17 Wojewódzkim Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów ”ARS 2016” w Bydgoszczy i nominacja na Przegląd Ogólnopolski,
  • I miejsce w kategorii „ Widowiska” na 45 Spotkaniach z Folklorem i Ziemi Dobrzyńskiej w Ciechocinku.

II miejsce w kategorii „ Teatr Obrzędowy” na 174 Ogólnopolskim Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów ”ARS 2016” w Bydgoszczy oraz nagroda za reżyserię.