Fundacja ANWIL dla Włocławka

_IMG_""

Fundacja Anwil dla Włocławka

Od maja 2018 roku Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi  im. Polskich  Noblistów w Kruszynie  realizuje projekt „Pokoleniowo, czyli cudze chwalicie, swego nie znacie”. Szkoła otrzymała grant z Fundacji „Anwil dla Włocławka” .Jest to IV edycja pt. „Działajmy razem i uczmy się od siebie”. Projekt przeznaczony jest dla uczniów naszej szkoły ,dla których szkoła organizuje szereg zajęć i warsztatów prowadzonych przez seniorów działających na terenie naszego powiatu ,pasjonatów ,artystów ,lokalnych twórców.

Taka forma współpracy pozwoli na integrację lokalnego środowiska, a przede wszystkim da możliwość poczucia tożsamości regionalnej. Przestrzeń „małej Ojczyzny” to obszar doniosłych przeżyć i doświadczeń osobistych każdego człowieka. Umożliwia  powrót do źródeł życia. Aby wychować człowieka twórczego, otwartego, świadomego ,pewnie poruszającego się po świecie wartości, ważne jest kształtowanie tożsamości regionalne. Założeniem projektu jest ukazanie uczniom bogactwa tkwiącego w kulturze, zwyczajach, tradycjach, w przekazach najstarszego pokolenia. Celem projektu jest stworzenie dzieciom możliwości bezpośredniej obserwacji i współdziałania w zakresie powstawania np. prac rękodzieła ludowego, poznania historii i zabytków najbliższej okolicy, W ramach projektu odbywają się spotkania, warsztaty, zajęcia edukacyjne i sportowo-rekreacyjne. Zaproponowaliśmy dzieciom i młodzieży warsztaty rzeźbiarskie, malarskie, kulinarne, koronkarskie, plastyczne oraz muzyczne.

Dorota Ryniec-Kilanowska

Galeria zdjęć

 

Projekt z Anwilem

Dnia 26.02.2019 roku w Szkole Podstawowej w Kruszynie odbyło się uroczyste zakończenie projektu  pt. „Pokoleniowo, czyli cudze chwalicie, swego nie znacie”. Projekt był finansowany przez Fundację „Anwil dla Włocławka” i trwał od maja 2018 roku do lutego 2019r. Przeznaczony był dla uczniów tej szkoły, dla których zorganizowano  szereg zajęć i warsztatów prowadzonych przez seniorów działających na terenie naszego powiatu. Są to  pasjonaci ,artyści  i twórcy ludowi .Od wielu lat w tej  szkole kultywuje się tradycje regionalne. Nauczyciele historii pragną  zachować w pamięci i świadomości uczniów dorobek minionych pokoleń.

W trakcie trwania projektu uczniowie wykazali duże zainteresowanie taką tematyką. W trakcie imprezy można było podziwiać wytwory rękodzielnicze  uczniów. Koordynator projektu – Pani Dorota Ryniec – Kilanowska podsumowała działania związane z projektem. Podziękowała wszystkim uczestnikom, a  szczególnie twórcom ludowym za miło spędzone chwile. Za możliwość współpracy ze szkołą podziękował pułkownik,pilot –Pan Krzysztof Ryniecki i rzeźbiarz – Pan Jan Wójkiewicz. Przekazali oni  dla szkoły prezenty. Ostania część spotkania, zgodnie z projektem to – Sportowa  Sztafeta Pokoleń. Poprowadziła ją Pani Dorota Chylińska. Projekt ten zintegrował pokolenia i rozbudził ciekawość dotyczącą Kujaw. Wzmocnił przynależność regionalną oraz dumę z powodu dorobku starszych pokoleń. Było miło i przyjemnie!

Dorota Ryniec – Kilanowska

Galeria zdjęć